Rolnictwo Profesjonalne - Portal Raport Rolny

Miotła zbożowa wschodzi, gdy gleba jest wilgotna, a temperatura powietrza przekracza 0°C. Jej wschodów można się spodziewać już jesienią. Po przezimowaniu jest zdecydowanie groźiejsza od roślin miotły pochodzących ze wschodów wiosennych.


Zahartowana podczas zimy jest bardziej odporna i wymaga wyższych dawek herbicydów z przedziałów, w jakich są one zarejestrowane. Zabieg powinien być wykonany tak szybko jak to jest możliwe, czyli najlepiej bezpośrednio po ruszeniu wegetacji. Często utrudniają to długo trwające roztopy. Wjazd sprzętem opryskowym na zbyt wilgotną glebę grozi zniszczeniem jej struktury, należy wybrać optymalny moment i wykonać zabieg w bezpiecznych warunkach.
Jeżeli miotłę (i inne chwasty) zwalczano jesienią może ona w mniejszym nasileniu wschodzić wiosną, na polu mogą wystąpić także „naturalne” wschody miotły bez względu na to czy była zwalczana wcześniej, czy nie. Do zwalczania miotły wschodzącej wiosną, na ogół wystarczają niższe dawki herbicydów, a z zabiegiem, ze względu na późniejsze jej wschody, można nieco poczekać i wykonać go również w późniejszym terminie.
Termin to jeden czynnik ochrony, a kolejny, to zakres zwalczanych chwastów.
Miotłę można niszczyć samą oraz w towarzystwie chwastów dwuliściennych.
Jeżeli zwalczamy samą miotłę mamy cztery podstawowe zabiegi. Pierwszy to zabieg substancją aktywną fenoksaprop-etyl (Agria Fenoksaprop, Puma Uniwersal, Foxtrot, Fantom). Preparaty zalecane są bezpośrednio po ruszeniu wegetacji, ale w praktyce stosowane są wiele później, (co najmniej do końca krzewienia) bez ujemnego wpływu na zboża, w których jest zarejestrowana. Tylko chwasty jednoliścienne zwalcza Grasp 400 SC, który zastąpił starszą formulację Grasp 250 SC. Preparat jest również zalecany zaraz po ruszeniu wegetacji i do pełni krzewienia, chociaż podobnie jak poprzedni, nie niszczy zbóż do fazy końca krzewienia.
Axial 100 EC wykazuje wysoką skuteczność tylko, podczas łącznych zabiegów z adiuwantem Adigor 440 EC. Dawka adiuwanta musi być trzykrotnie wyższa od dawki preparatu. Zniszczenie miotły zbożowej oraz po zastosowaniu wyższych dawek także perzu właściwego, można uzyskać po zastosowaniu środka Attribut 70 WG (Attribut 70 SG). Preparat ten w mniejszym stopniu hamuje rozwój chwastów dwuliściennych. W celu równoczesnego zniszczenia tej grupy chwastów należy wykorzystać zalecane mieszaniny wymienionych środków z typowymi herbicydami przeznaczonymi do walki z gatunkami dwuliściennymi.
Pozostałe środki to cała gama preparatów uniwersalnych przeznaczonych do zwalczania miotły zbożowej i bardzo różnorodnego zachwaszczenia
gatunkami dwuliściennymi. Ich wybór jest głównie skorelowany właśnie z składem botanicznym chwastów dwuliściennych.
Drugim czynnikiem jest termin stosowania związany z fazą rozwojową zbóż.
Należy pamiętać także, że chwasty większą wrażliwość wykazują w młodych fazach rozwojowych.
Kolejnym czynnikiem decydującym o wyborze preparatu jest jego selektywność w stosunku do zbóż. Pod tym względem w najgorszej sytuacji znajduje się jęczmień ozimy. Oficjalnie miotłę zbożowa w okresie wiosennym można zwalczać jedynie preparatem Chisel 75 WG i Axial 100 EC. Mało w tym przypadku są wykorzystane preparaty zawierające IPU (np. Isoguard, Protugan) i CTU (np. Lentipur, Tolurex).
Zdecydowanie więcej jest możliwości zwalczania miotły zbożowej w życie i pszenżycie. Najszerzej opracowany program posiada pszenica ozima.
Wśród nowości warto zwrócić uwagę na produkty wieloskładnikowe. Ze względu na skład są one nieomal uniwersalne, chociaż podany w etykietach zakres chwastów wrażliwych często jest znacznie zawężony. Można tu wymienić Lancet Plus 125 WG, Zeus 208 WG sprzedawany pojedynczo oraz w dwupaku z Nuance 75 WG (odpowiednik Granstaru).
Huzar zawierający jodosulfuron został wzbogacony o dikambę i znajduje się na rynku jako Huzar Activ 387 OD.
„Nowością” opartą na znanych substancjach aktywnych jest Caliban 178 WG.
Ciekawym rozwiązaniem jest Rubin SX 50 SG, który jest jednym z pierwszych reprezentantów nowej technologii (SX), w której produkowane granule są jednorodne, łatwo rozpuszczalne, a utworzona z nich ciecz robocza łatwo wymywa się z opryskiwaczy. Herbicyd Dragon 450WG, co prawda zwalcza tylko chwasty dwuliścienne, ale jest dobrym komponentem dla niektórych herbicydów zwalczających miotłę zbożową.
Z wiosennym zwalczaniem miotły zbożowej nie należy zwlekać. Jest wrażliwa w fazie od trzech liści do końca krzewienia. Warto wziąć pod uwagę, że im później przystąpimy do jej niszczenia tym zabiegi są droższe.
Cena specyficznych herbicydów na ogół jest wyższa, a starsza miotła jest bardziej odporna i wymaga stosowania wyższych, czyli droższych dawek.
Zabiegi korekcyjne, czyli wykonane po jesiennych też z pewnością będą znacznie tańsze.

inż. Adam Paradowski

Ostatnio zmieniany wtorek, 05 czerwiec 2012 19:21

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Portal internetowy raportrolny.pl jest własnością Wydawnictwa Agencja Rolna Roman Barszcz. Kopiowanie i dalsze wykorzystywanie zgromadzonych tu treści bez zgody właściciela serwisu jest zabronione

Top Desktop version